^ Do góry ^

LISTA LEKTUR DLA KLAS I – VI

Rok szkolny 2017/2018

Klasa I

1. J. W Grimm – „Jaś i Małgosia”, „Muzykanci z Bremy”

2. M. Kownacka – „Plastusiowy pamiętnik”

3. H. Ch. Andersen „Nowe szaty cesarza”

4. J. Brzechwa – „Leń”, „Żaba”, „Przyjście lata”

5. W. Cichoń  - „Cukierku, ty łobuzie!”

6. Ch. Perrault – Śpiąca królewna”

7. T. Jansson – „Opowiadania z Doliny Muminków”

8. Wanda Chotomska – „Legenda o Smoku ze Smoczej Jamy”   

Klasa II 

1. G. Kasdepke – „Detektyw Pozytywka”

2. C. Centkiewicz – „Zaczarowana zagroda”

3. W. Cichoń  - „Cukierku, ty łobuzie!”

4. L. Kołakowski – „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”

5. H. Ch. Andersen – „Baśnie”

Klasa III

1.    A. Lindgren – „Dzieci z Bullerbyn”

2.    R. Pisarski – „O psie który jeździł koleją”

3.    S. Wortman – „U złotego żródła”

4.    M. Jaworczakowa – „Oto jest Kasia”

5.    J. Korczak – „Król Maciuś pierwszy”

6.    J. Papuzińska – „Asiunia”  

Klasa IV

 LEKTURY OBOWIĄZKOWE 

1. Jan Brzechwa „Akademia pana Kleksa”

2. Janusz Christa – „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”

3. René Goscinny, Jean-Jascques Sempé – „Mikołajek”

4. Joanna Olech – „Dynastia Miziołków”

5. Frances Hodgson Burnett – „Tajemniczy Ogród”

6. Małgorzata Musierowicz – „Opium w rosole”

 LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE

1.         Kornel Makuszyński – „Panna z mokrą głową”

2.          Maria Kownacka – „Dzieci z leszczynowej górki”

 Klasa V

 LEKTURY OBOWIĄZKOWE

1. Henryk  Sienkiewicz – „W pustyni i w puszczy”

2. Ferenc Molnar – „Chłopcy z Placu Broni”

3. Bolesław Prus – Katarynka”

4. Mitologia

 LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE

1. Andrzej Maleszka – „Magiczne drzewo”

2. Mark Twain – „Przygody Tomka Sawyera”   

Klasa VI

 LEKTURY OBOWIĄZKOWE

1. Irena Jurgielewiczowa – „Ten obcy”

2. Kornel Makuszyński – „Szatan z siódmej klasy”

3. Lucy Maud Montgomery – „Ania z Zielonego Wzgórza”

4. Alfred Szklarski – „Tomek w krainie kangurów”

 LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE

1. Anna Onichimowska – „Duch starej kamienicy”

2. Małgorzata Musierowicz – „Kłamczucha”

   3. J.R.R. Tolkien – „Hobbit”       

Klasa VII

 LEKTURY OBOWIĄZKOWE

1.         Al. Fredro – „Zemsta”

2.         K. Dickens – „Opowieść wigilijna”

3.          A. Mickiewicz – „Dziady” cz. II

4.          J. Słowacki – „Balladyna”

5.          H. Sienkiewicz – „Latarnik”

 LEKTURY UZUPEŁNIAJĄCE

1.          H. Sienkiewicz – „Krzyżacy”

2.          E. Hemingway – „Stary człowiek i morze”

3.          A. Christie – „Dwanaście prac Herkulesa”

Klasa II Gimnazjum

1.    L. Kruczkowski – „Niemcy”

2.          Molier – „Świętoszek”

3.          A. Kamiński – „Kamienie na szaniec”

4.          A Exupery – „Mały Książę”

5.          S. Żeromski – „Syzyfowe prace”

6.          H. Sienkiewicz – „Latarnik”

Klasa III Gimnazjum

 

1.          Sofokles – „Antygona”

2.          J. Słowacki – „Balladyna”

3.          B. Kosmowska – „Pozłacana rybka”

4.          J.D. Salinger – „Buszujący w zbożu”

5.          E. Nowak – „Yellow Bahama w prążki”

6.          E.E. Schmitt – „Oskar i pani Róża”

7.          Molier – „Skąpiec”