^ Do góry ^

 Biblioteka szkolna uczestniczy w rozwijaniu życia kulturalnego uczniów poprzez organizowanie różnego rodzaju akcji i konkursów np.:

 Rok szkolny 2016/2017

Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy  zatytułowany "Bogowie, herosi i zwykli śmiertelnicy, a we współczesnym świecie zapaleni czytelnicy".

10 stycznia w naszej szkole odbył się mitologiczny konkurs skierowany do uczniów z klas V-VI z sąsiednich szkół. Wzięły w nim udział trzy szkoły: Szkoła Podstawowa z Bukowca, Szkoła Podstawowa z Rokicin i nasza szkoła. Uczestnicy zmagali się z różnymi zadaniami. Był test, zagadki, fragmenty książek, kalambury... Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością mitów. Bezbłędnie rozpoznawli bohaterów, łączyli atrybuty z postaciami i świetnie sie bawili.

Dzień Pluszowego Misia

W nasze szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uroczystość zorganizowali wychowawcy: przedszkola, klas 0 - III oraz bibliotekarz. W tym dniu każdy uczeń przyszedł do szkoły w towarzystwie swojego pluszowego ulubieńca, a na jednej z lekcji, w każdej klasie, pojawili się specjalni goście. Były to uczennice z klas szóstych, które czytały dzieciom opowiadania o misiu.  

Na korytarzu szkolnym przygotowano gazetkę – „Miś – bohater książkowy i filmowy” oraz wystawę prac plastycznych, które wykonały dzieci z przedszkola i klasy 0. Uczniowie z klas I – III  mogli wypożyczać książki o misiach, które tego dnia zostały wyłożone na stoliki.

Mistrz Pięknego Czytania - konkurs.

Od 21 - 23 listopada w naszej szkole uczniowie wykazywali się umiejetnością pięknego czytania. Każda klasa musiała wypożyczyć z biblioteki jedną książkę - tytył był narzucony przez biblotekarzy. Uczniowie mieli dwa tygodnie na przeczytanie kilku rozdziałów. Następnie każdy prezentował się przed publicznością - byli to koledzy z klasy, wychowawcy i nauczyciele poloniści. Ci, którzy najlepiej radzili sobie podczas eliminacji przeszli do kolejnego etapu. Ponownie uczniowie mieli dwa tygodnie na naukę i na przygotowanie tekstów. Publicznością tym razem byli uczniowie z klasy 0, a w skład komisji wchodzili nauczyciele poloniści. Najpiekniej czytające osoby będą reprezentowały szkołę w miedzyszkolnym konkursie w Szkole w Bukowcu. Gratulujemy!!!

Konkurs plastyczny dla uczniów klas I - III

Do 10 listopada uczniowie dostarczali do biblioteki prace plastyczne związane z najciekawszym wydarzeniem z przeczytanej książki. Najładniejszą ilustrację wykonała Helenka Stachurska z kl. I. Wszystkie prace dzieci można podziwiać na gazetce w bibliotece.

Konkurs recytatorski - wiersze patriotyczne.

8 listopada w naszej szkole zorganizowane były obchody Świeta Niepodległości. Oprócz konkursu wiedzowego z historii, konkursu pieśni patriotycznych odbył sie również konkurs recytatorski. Składał się on z dwóch etapów; pierwszy to etap klasowy. Kazdy uczeń przygotował wiersz o tematyce patriotycznej, a nastepnie recytował go na forum klasy. Najlepiej deklamujące osoby przechodziły do drugiego etapu. Szkolną rywalizację wygrała Martyna Pietrzko z klasy VIB gratulujemy.

Wypożyczanie podręczników.

2 września każdy klasa wspólnie z wychowawcą odwiedziała biblioteke szkolną w celu wypozyczenia podręczników. Z nich uczniowie będą czerpać wiedzę przez cały rok szkolny. Pamietajcie jednak, że o podreczniki należy zadbać, w przyszłym roku będą z nich korzystać Wasi młodsi koledzy.

 

Rok szkolny 2015/2016

Dzień Pluszowego Misia

W nasze szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uroczystość zorganizowali wychowawcy: przedszkola, klas 0 - III oraz bibliotekarz. W tym dniu każdy uczeń przyszedł do szkoły w towarzystwie swojego pluszowego ulubieńca, a na jednej z lekcji, w każdej klasie, pojawili się specjalni goście. Były to uczennice z klas szóstych, które czytały dzieciom opowiadania o misiu.  

Na korytarzu szkolnym przygotowano gazetkę – „Miś – bohater naszych książek” oraz wystawę prac plastycznych, które wykonały dzieci z przedszkola i klasy 0. Uczniowie z klas I – III  mogli wypożyczać książki o misiach, które tego dnia zostały wyłożone na stoliki.

Czytanie łączy Pokolenia.

30 listopada w naszej szkole pojawili się specjalni goście. Byli to rodzice i dziadkowie niektórych naszych uczniów.   Osoby te miały do wykonania niezwykle trudne zadanie. W ramach akcji „Czytanie łączy pokolenia”  przedszkolaki, uczniowie klas I i II słuchali opowiadań  o Kubusiu Puchatku oraz wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.

Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu , odpowiadały na pytania, a niektóre same chętnie czytały na głos.

Akcja miała pokazać uczniom, że każdy może czytać. Książka i jej czytanie nie musi być postrzegane jest jako nudny i monotonny obowiązek

Mam nadzieję , że wizyta niecodziennych gości w naszej szkole rozpropaguje czytelnictwo wśród uczniów, którzy zaczną postrzegać książkę jako ciekawą formę spędzania wolnego czasu.

Od  7 stycznia 2016r.  w każdy czwartek na długiej przerwie w ramach akcji „Czytanie łączy pokolenia” uczennice z gimnazjum będą czytać dzieciom z klas I – III szkoły podstawowej fragmenty książek polskich autorów.

Od 14 do 18 grudnia – Tydzień Głośnego Czytania.

                W tych dniach, codziennie na 2 lekcji, nauczyciele czytali uczniom fragmenty książek , które są dostępne w naszej bibliotece. Akcja bardzo podobała się zarówno nauczycielom jak i uczniom i przyniosła pozytywny skutek. Większość czytanych książek była natychmiast wypożyczona, a na niektóre tytuły uczniowie się zapisali i czekają w kolejce.

Pedagogizacja rodziców.

Podczas zebrania z rodzicami przeprowadziłam pogadankę  na temat: „Wpływ czytania na rozwój dzieci” oraz przygotowałam na korytarzu szkolnym gazetkę „Dlaczego warto czytać?”.  Gazetkę z zainteresowaniem czytali nie tylko rodzice, ale dziadkowie, uczniowie oraz osoby, które odwiedzały naszą szkołę.

1 grudnia - Konkurs wiedzy o piłce nożnej.

Konkurs skierowany był głównie do chłopców z klas IV – VI, ponieważ oni mniej czytają, rzadziej przychodzą do biblioteki, ale interesują ich książki o sporcie.

Do konkursu zgłosiło się 9 trzyosobowych drużyn. Pytania przygotowane były w oparciu o książki, które znajdują się w naszej bibliotece. Uczniowie mieli 3 tygodnie na solidne przygotowanie się. Konkurs składał się z 3 konkurencji. Zespoły musiały przyporządkować do maskotki EURO jej nazwę. Był test wiedzy na temat zasad gry w piłkę nożną. Konkurencja „Różne Różności”.   Uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą. Zwycięzcy zostali nagrodzeni książkami.

I miejsce klasa IVB ( Mateusz Biernacki, Bartosz Klepacz, Kacper Zimoń)

II miejsce klasa IVA (Filip Drzazga, Kacper Drzazga, Dawid Lewandowski)

 Międzyszkolny Konkurs Czytelniczy  zatytułowany Na literacką przygodę zapraszamy… W świat bohaterów JEŻYCJADY wkraczamy!”

 

9 grudnia 2015r. odbył się w naszej szkole  z udziałem Szkoły Podstawowej z Bukowca, Szkoły Podstawowej z Rokicin i Szkoły Podstawowej z Kurowic międzyszkolny konkurs. Uczestnicy zmagali się z trudnymi zadaniami. Było 10 zróżnicowanych  konkurencji. Uczniowie musieli rozpoznać postać na podstawie fragmentu  opisu, zmagali się z poprzestawianymi literkami i próbowali ułożyć odpowiednie hasło, dopasowywali imię do nazwiska, musieli również odgadnąć tytuł książki, z której pochodził fragment tekstu.  

 Tego rodzaju konkursy promują czytelnictwo, inspirują i rozwijają zainteresowania czytelnicze nie tylko w nasze szkole, ale w naszej gminie oraz w gminie sąsiedniej.

 

11 grudnia (I etap) 14 grudnia (II etap) – Wiersze Brzechwy i Tuwima.

W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie z klas II. Konkurs składał się z dwóch etapów. W I etapie dzieci na podstawie fragmentu odgadywały tytuł wiersza albo bohatera,  poprawiały przekręcony tytuł, rozwiązywały zagadki. Trzech najlepszych uczniów z klasy IIa i trzech najlepszych uczniów z klasy IIb przeszło do II etapu. Każdy uczeń na osobności odpowiadał na 30 pytań. Zostali wyłonieni dwaj zwycięzcy: Weronika Garnysz z klasy  IIa, Mateusz Karp  z klasy IIb. W nagrodę otrzymali książki.

16 grudnia - Charles Perrault i jego baśnie.

                Konkurs skierowany był do uczniów z  klasy  III,  IVa i IVb. Uczniowie musieli przeczytać pięć baśni. Najpierw, w drodze eliminacji klasowych, zostały wybrane 3-osobowe zespoły, które reprezentowały klasę w konkursie. Zadania konkursowe to: Rozpoznawanie cytatów. Prawda czy fałsz? Wskazywanie poprawnej odpowiedzi. O kim mowa? Odpowiedz na pytania. Rywalizacja była bardzo wyrównana. Zwyciężyła reprezentacja z klasy IVa ( Comporek Zuzanna, Hachuła Marika, Nela Michalec) i w nagrodę otrzymała książki.

16 grudnia – rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Moja Pani z biblioteki”

Konkurs cieszył się dużym powodzeniem. Wpłynęło wiele pięknych prac plastycznych, które zostały powieszone na wystawie i zdobiły korytarz szkolny przez kilka dni.

Nagrody w postaci książek otrzymali:

Oliwia Kępka – klasa IA

Maja Packa – klasa IIB

Marcelina Stoszek – klasa III

Klaudia Wira – klasa IVB

Weronika Furmanek – klasa VIB

Gazetka  – „Zrób sobie prezent na święta - wypożycz książkę!”

Przed Świętami Bożego Narodzenia przygotowałam na korytarzu szkolnym gazetkę, która miała zachęcać dzieci do wypożyczenia książki na ferie świąteczne. Dzięki temu, że była ona ogólnie dostępna dla wszystkich, do akcji włączyli się rodzice, którzy zachęcali, motywowali, czy nakazywali, a niektórzy nawet sami przychodzili i wypożyczali  książki dla swoich dzieci.

Kiermasz „Tania Książka”.

Atrakcyjną formą promocji książki są, m.in. kiermasze taniej książki, którą bibliotekarz może pozyskać

przy współpracy z hurtowniami, wydawnictwem edukacyjnym bądź księgarnią. W grudniu zorganizowałam tzw.  akcję „Tania książka”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem  dzieci, jak i rodziców, którzy kupują ją do domowych biblioteczek, na prezenty bądź zwyczajnie do samodzielnego czytania.